Židle

V této fotografické prezentaci představujeme různé typy židlí z období empíru, baroka, rokoka, renesance, gotiky a jejich pozdějších slohových derivátů.

Židle je nábytek, který je určen k sezení a k podpírání těla. Typická židle se skládá z opěráku, sedáku a nosné části (většinou se jedná o 4 nohy, ale výjimkou nejsou více- či méněnohé varianty). Doplňkem židle je područka (opěrátko na ruce), se kterým se už zařazuje do skupiny nábytku sloužícího především k odpočinku, jakožto křeslo.

Židle může a nemusí být čalouněná; křeslo je čalouněné vždy. Židle je určena pro jednu osobu a slouží k relaxačním účelům, při stolování, k úlevové poloze nebo při různé práci. Židle je vyrobena téměř z libovolného pevného materiálu, ale mezi nejčastější patří židle vyrobené ze dřeva. Výška sedáku by měla být v rozmezí 40 až 50 cm tak, aby sedící člověk měl nohy v kolenou ohnuté v tupém úhlu. Úhel opěráku by měl být takový, aby byla osoba při opření v mírném záklonu (5°). Výška opěráku by měla být přibližně taková, aby dosahovala pod lopatky nebo k ramenům těla. Kancelářská židle poskytuje sedícímu vyšší komfort, má prvky aktivního sezení a jde o typ ergonomické židle pro dlouhodobé sezení."

Galerie ukázek naší práce, židle vyrobené na zakázku.


(Ceny vyobrazených židlí se v závislosti na náročnosti provedení pohybují od 15.000,- do 55.000,- Kč)

 

MENUX