Lustry

Nezbytnou součástí všech slohových a historizujících interiérů jsou odpovídající stropní svítidla. Lustry slouží k centrálnímu osvětlení místnosti a většinou podle velikosti podlahové plochy a výšky stropu jsou konstruovány jako víceramenné a vícepatrové. Svítícím mediem byly nejprve louče a oleje, později svíčky, plyn a nakonec elektrický proud. 

Lustry byly vyráběny většinou z ušlechtilých kovů liteckým nebo pasířským způsobem, ze železa kováním nebo ze dřeva řezbováním. Nebyly výjimkou ani lustry skleněné. Se zánikem šlechtických sídel lustry postupně ztrácely svoji zdobnost a s nástupem nově vzniklých společenských uspořádání po druhé světové válce se výrazná absence dekoru v interiérech odrazila i na lustrech.

Prakticky vymizely dobové lustry větších rozměrů a zdobnosti, známé ze zámeckých hal, dvoran, salonů a jídelen neboť nebyly vhodné pro další užití v místnostech malých rozměrů. Dá se říci, že dramatické společenské změny v Evropě na začátku 20. století zapříčinily změnu v pojetí kultury svítidel a z velmi dekorativních a prestižních interiérových artefaktů se lustry staly pouhým světelným přístrojem.

Galerie ukázek naší práce, lustry vyrobené na zakázku.


(Ceny vyobrazených lustrů se v závislosti na náročnosti provedení pohybují od 15.000,- do 115.000,- Kč)

 

Realizace lustrů:

Norimberský lustr

Norimberský lustr je specifické stropní svítidlo s původem v gotice. Většinově se vyznačuje kombinací plastické dřevořezby polopostavy ženy, vzácněji muže, zakončené v aversu bederní části erbovním štítem nebo kartuší buď slepou nebo nesoucí znak majitele lustru či jinou identifikační symboliku ...

Celý článek

MENUX