Kuchyně a kuchynské linky


1. dvířka kuchyňských linek

  Kuchyňská linka jako pojem pro utilitární sestavu drobného ukládacího nábytku se zabudovanou pracovní deskou pro přípravu jídel a servírování se objevuje v evropských podmínkách koncem první poloviny 20.století. S poválečným rozvojem technologií a materiálů se objevují nové typy stabilních kuchyňských spotřebičů, které se zabudováním stávají nezbytnou součástí kuchyňské linky. Dalším trendem konce 20.století je začleňování kuchyně do obývacího prostoru, co má za následek větší potřebu výtvarného zpracování tělesa kuchyňské linky a přizpůsobení celkovému architektonickému pojetí domu nebo bytu.
  Užitým materiálem pro výrobu kuchyňských linek jsou umělé plošné materiály, které jsou snadno a rychle zpracovatelné a které mají minimální nároky na provozní údržbu. Proto i materiálové a designové  propojení moderní kuchyňské linky s moderním obývacím pokojem nebo jídelnou je poměrně jednoduché.
   Problém nastává tehdy, má-li se kuchyňská linka svým výrazem přiblížit jinému pojetí obývacího prostoru nebo jídelny, zejména tehdy, jedná-li se o pojetí historizující nebo historické. V obou případech lze doporučit buď oddělit jídelní linku od okolního prostoru stěnou s dveřmi nebo výdejním (otočným) pultem anebo přizpůsobit výraz kuchyňské linky svému okolí. Největší plochu, kterou je linka tvořena jsou čela zásuvek a dvířka. Proto je nutné pracovat zejména s těmito prvky. Doporučuje se použít stejný materiál (masiv a moření) jako na předloze, aplikovat stejné výplně a profily lišt, stejně jako úchytky. Pokud je nábytek, jehož podoba se má odrazit ve výrazu kuchyňské linky opatřen třeba vitráží, různými aplikami, řezbami, profilovými římsami, je žádoucí tyto rovněž přenést na modul kuchyňské linky, aby byla podobnost co nejvěrnější.
  V případě, že se jedná o sladění výrazu kuchyňské linky se zařízením sousedícího prostoru, který je pojat moderně  a je proveden v masivu, je situace obdobná, aplikace výtvarných prvků moderního charakteru je na plochu čel zásuvek a dvířek kuchyňské linky ještě snazší.

  
Ukázka některých specifických provedení dvířek kuchyňských linek:


Výplň dvířek z masivního spárovaného teaku s osazením, rámovaná a lištovaná palisandrem, čepováno, nemořeno, lakováno


Výplň dvířek palubková z masivního teaku, rámována palisandrem, čepováno, nemořeno, lakováno Výplň dvířek z masivního spárovaného palisandru s osazením, rámovaná a lištovaná teakem, čepováno, nemořeno, lakováno


Výplň dvířek z masivního,ručně řezbovaného (rozvinutý akant) mahagonu s osazením, rámovaná a lištovaná mahagonovou profilovou lištou, čepováno, mořeno na světlý ořech, lakovánoVýplň dvířek z masivního, ručně řezbovaného (akantová rozvilina) mahagonu s osazením, rámovaná a lištovaná mahagonovou profilovou lištou, čepováno, mořeno na mahagon, lakováno


Osazení kuchyňské linky čely zásuvek a dvířky z kombinace nakládaného a vkládaného palisandru, mahagonu a teaku na náměty výtvarných děl Mondriana a Matala dle architekta Prof. Ivara Otruby CSc.


Kuchyňský jídelní kout tvořený úložnou lavicí a skříněmi dle téhož návrhu.
 

MENUX