Povídání o teaku

Teak (Teca obrovská) - latinský botanický název: (Tectona Grandis Linn) z čeledi sporýšovité (Verbenaceae). Ostatní krajové názvy: teak, teck, kyun, gia thi, tadi, tek, ságwan, kembal, semargang, djati, may sak, jat, sak, djatti - je opadavý listnáč, má tvrdé, velmi mastné, olejnaté dřevo s jemnou strukturou, téměř nepodléhá sesychání a bobtnání, je extrémně odolné zejména proti slunečnímu záření, vlhku i slané vodě. Bělové dřevo je bělavé až šedé, běl 1 až 3 cm široká nebo i širší. Jádrové dřevo je kolísavé barvy, žlutavé až zlatohnědé, někdy hnědozelenavé, na vzduchu a světle tmavne na světlehnědou až čokoládově hnědou barvu, částečně tmavě fialově hnědě nebo černě žilkované asi 2 až 8 mm širokými barevnými proužky. Struktura teaku je středně hrubá, sourodá, zpravidla rovnovlákná, hustá, bez střídavé točitosti vláken, dřevo je téměř živě černě pruhované, s matným leskem, na dotek mastné, protože obsahuje olejnaté pryskyřice, v cévách bývají krystaly kyselého fosforečnanu vápenatého, které způsobují mnohdy slabě našedlý vzhled. Textura je vlivem uspořádání cév a žilkování fládrovaná (tangenciální řez), pruhovaná (radiální řez), hrubě rýžkovaná, matně lesklá, dekorativní. Letokruhy a póry teaku jsou dobře viditelné, vybarvením i vlastnostmi poněkud připomíná jilm. Teak patří mezi nejtrvanlivější dřevinyTeak světa. Je velmi odolný vůči plísním a dřevokazným houbám, nevadí mu ani sníh a mráz, vzdoruje i parazitům a škůdcům. Je naprosto imunní proti plísním, hnilobě, odolá 5 % kyselině solné a 10-20 % kyselině sírové bez zvláštních změn.

Technická charakteristika:
• měrná hmotnost čerstvého (kg/m3): 880 – 1000
• měrná hmotnost při 12% (kg/m3) průměrná: 640 – 750
• styčné seschnutí (T%): 2,5
• radiální seschnutí (R%): 1,5
• pevnost v tlaku (N/mm2): 60 – 80
• statické ohýbání (N/mm2): 106
• modul elasticity (N/mm2): 10.400 – 12.400

Jeho nepropustnost způsobená obsahem olejnatých pryskyřic zaručuje vysokou trvanlivost i v mokrém prostředí. Bez újmy snáší střídavě suché a vlhké prostředí.. Teak je sametově hladký na dotek. Teakové dřevo ze starých stromů, které vyrostly přirozenou cestou v pralese je trvanlivější a odolnější, než dřevo z mladých stromů pěstovaných na plantážích tzv. eco teak. Dřevo se dobře obrábí, leští a soustruží. 
 
Vyskytuje se v jižní a jihovýchodní Asii, Indii, Indonésii, Barmě, Thajsku, Laosu, Kambodži, Vietnamu, Jávě; kultivován je v Togu, Kamerunu, Nigérii, Gabunu, Tanzanii, Beninu, Malajsii, Hondurasu, Brazílii; obecně především v tropických vlhkých opadavých lesích (monzunových), v tropických poloopadavých deštných lesích, také ve vyšších polohách 400 až 800 m nad mořem, jednotlivě až do 1400 m; uměle pěstovaný hlavně na plantážích, roste na asi 28% lesní plochy Thajska, Jávy, a Indonésie. Dřevo vyrostlé v horských polohách je hustší a tvrdší než dřevo z rovin, přednost je dávána dřevu s rovnoměrnější stavbou přírůstkových vrstev, teak z plantáží je obvykle o něco světlejší než teak z Barmy. Dimenze na plantážích vypěstovaného dříví jsou ještě nepatrné; po 30 letech byly zjištěny u kultivovaného teaku např. v Beninu jádrové a kořenové hniloby.
 
Teakové dřevo je dobře opracovatelné, jeho obrábění je bezproblémové, vznikají hladké plochy, rychle a dobře se brousí, může ovšem vzhledem k mastnotě více zanášet brusivo. Vysoušení je snadné, spíše pomalé, trvanlivost je velmi dobrá, při lepení a klížení je vhodné použít alkalická lepidla, dobře drží.

Teak je jednou z nejlepších a nejcennějších dřevin. Využívá se hlavně k výrobě dekorativních dýh, ke stavbě lodí, zahradního nábytku, jako podlahová krytina, k výrobě luxusního interiérového nábytku, obkladů, schodišť, v koupelnách či na terasách nebo zahradách. Teaková podlaha funguje také jako přírodní repelent a má minimální spotřebu oleje požívaného na povrchovou úpravu. Obsah oleje chrání železné spoje před korozí, takže hřebíky v něm nerezavějí. Slouží i jako konstrukční dřevo pro venkovní i vnitřní stavební dílce při vysokých nárocích na stálost tvarů a spár.

Výrobky z teaku pro externí využití (zahradní nábytek, paluby lodí, různé konstrukce, okna, atd.) se pouze napouští teakovým olejem. Povrch teakového dřeva vystaveného povětrnostním podmínkám bez ošetření teakovým olejem se pokrývá stříbrošedou patinou, jež je známkou úctyhodné starobylosti a tradiční elegance.

Výrobky určené pro vnitřní použití (luxusní nábytek, obklady stěn a stropů, kuchyňské linky atd.) se povrchově upravují lakováním pomocí ředěného nitrolaku, jako základ se používá pryskyřičný lak (3x opakování), dřevo si zachová přírodní krásnou barvu a je chráněno nadlouho proti výkyvům vlhkosti.

Požadavky na výrobky z teaku převyšují možnosti regulérní těžby, prodejci jej často nahrazují jinými, méně kvalitními dřevinami.

Zpět na výpis novinek

MENUX